Lippukunnan yhteinen toiminta
Lippukunnassa on paljon yhteisiä tapahtumia ympäri vuoden. On talvileirejä, yrjönpäiväjuhlia, kesäleirejä, kilpailuita, puurojuhlia jne. Kaikissa näissä tarvitaan yhteen hiileen puhaltamista, yhteisiä voimavaroja.
Kaikkea ei onneksi tarvitse aina keksiä alusta asti itse, valmista materiaalia löytyy paljon ja lippukunta voi siitä muokata itselleen sopivan partiotapahtuman. Seuraavat valmiit materiaalit löydät ohesta liitetiedostoina:
- Suomen Partiolaisten turvallisuusohjeet, jotka on hyväksytty Partioneuvostossa helmikuussa 2007 ja päivitetty vastaamaan uutta partio-ohjelmaa huhtikuussa 2009
- Turvallisuussuunnitelman pohjat leirille ja tapahtumalle sekä turvallisuussuunnitelman mallin tapahtumalle
- Lippukunnan kämpän pelastussuunnitelman mallin
- Myrsky lippukuntakilpailuoppaan (2003) tarkoituksena on aktivoida lippukuntia järjestämään omia PT-kisoja ja samalla innostaa osallistumaan muiden järjestämiin kilpailuihin. Vanhempi Sateenkaari lippukuntakilpailuopas on vuodelta 1997.
Lippukuntakansion Toiminta-osasta löytyy uusi versio
lippukuntaleirioppaasta. Lippukuntakansion sähköiseen versioon pääset oheisesta linkistä.
Ahkeria lippukunnan työmyyriä on välillä hyvä muistaa myös kiittää. Tunnustus ahkeruudesta ja hyvin tehdystä työstä motivoi tekijää huomattavasti. Tunnustusta ja muistamista on hyvä jakaa myös pestin aikana, ei vain sen jälkeen kun homma on jo purkissa.
Ansiomerkit ovat yksi tapa antaa palautetta.